Valitse sivuston käyttötapa: Mobiili

Etsitkö etäkoulutusta? Kokosimme verkko- ja etäkoulutukset tänne »

10961 Automating Administration with Windows PowerShell

Sovelto
Yhteenveto
3 päivää
2 400 EUR + alv 24 %
Koulutus
Helsinki, Verkossa
marker Tarjonnassa myös kesällä
Alkavat koulutukset
Helsinki
2 400 EUR
24.8.2020

Verkossa
2 400 EUR
24.8.2020
10961 Automating Administration with Windows PowerShell | Sovelto

10961 Automating Administration with Windows PowerShell

Osallistumalla tälle kurssille opit perusteista lähtien PowerShellin sekä sen eri rakenteet ja toiminnot. Kurssin käytyäsi saat toistuvat toiminnot automatisoitua ja säästät aikaa tärkeämpään. Toisaalta PowerShelliä ei tarvita nykyisin vain työn tehostamiseen, vaan ylipäätään siihen, että voidaan tehdä nykyisessä pilvi- tai Windows-palvelinympäristössä vaadittavat asiat.

Materiaali:

Kurssilla käytetään englanninkielistä Microsoft Official Curriculum (MOC) -materiaalia ‘Automating Administration with Windows PowerShell’. Opetus on suomeksi. Materiaali kattaa Windows 10:n ja Windows Server 2019:n mukana tulevan PowerShell v5:n, mutta soveltuu myös muille versioille.

Kiinnostuitko koulutuksesta?

Jos haluat lisätietoa aiheesta 10961 Automating Administration with Windows PowerShell, klikkaa alta ja täytä yhteydenottolomake. Kysymyksesi lähetetään suoraan kouluttajalle.

Kohderyhmä

Kurssi sopii IT-ammattilaisille, jotka ylläpitävät Windows-palvelimia, -työasemia tai -verkkoja, tai muita PowerShelliä käyttäviä tuotteita, kuten Azure, Office 365, Exchange tai SharePoint.

Esitietoina Pilven tai Windows-palvelinten ja/tai työasemien hallintakokemus. Ohjelmointi- tai skriptauskokemusta ei vaadita eikä aiempaa PowerShell-osaamista. Kurssi sopii IT-ammattilaisille, jotka ylläpitävät Windows-palvelimia, -työasemia tai -verkkoja, tai muita PowerShelliä käyttäviä tuotteita, kuten Azure, Office 365, Exchange tai SharePoint. 

Kouluttaja

Sakari Kouti

Sakari on arvostettu ja tunnustettu kouluttaja ja konsultti erityisesti seuraavissa aiheissa: Microsoft Teams, PowerShell, Active Directory, Exchange, Office 365, Hyper-V/SCVMM ja MIM sekä IOS-sovelluskehitys. Hän on kirjoittanut apunaan Mika Seitsonen 1200-sivuisen kirjan Inside Active Directory, joka on ollut alansa parhaiten myyvä kirja Amazon.comissa ja joka löytyy perusteoksena varmasti monen suomalaisenkin IT-ammattilaisen kirjahyllystä. Se on myös luultavasti ainoa IT-kirja, joka on tehty Suomesta suoraan Amerikan markkinoille. Sakari on myös Sovelton perustajia.

Dipl. ins. (tietotekniikka), Microsoft MCT, Microsoft 365 Certified: Teams Administrator Associate, Microsoft MCSE: Messaging (Exchange 2016), Microsoft MCSE: Cloud Platform and Infra, Microsoft MCSE: Productivity, ITIL Foundation, Cobit Foundation Certificate.

Kurssin sisältö

1. Päivä

PowerShell-käytön aloitus

 • Tausta ja johdanto
 • Komentojen löytäminen ja opetteleminen
 • Komentojen suorittaminen

Hallintakomentoja

 • Active Directory -hallintakomentoja
 • Verkkokomentoja
 • Muita hallintakomentoja

Putkituksen (Pipeline) käyttö

 • Putkituksen toimintaperiaate
 • Select-, Sort- ja Measure-toiminnot
 • Convert-, Export- ja Import-toiminnot
 • Objektien suodatus
 • Objektien enumerointi

Putkituksen tarkempi toiminta

 • Datan välittäminen “By Value”
 • Datan välittäminen “By Property Name”

2. Päivä

PSProvider ja PSDrive

 • PSProvider-käyttö
 • PSDrive-käyttö

Hallintatiedon haku WMI- ja CIM-komennoilla

 • WMI:n ja CIMin toimintaperiaate
 • Datan haku WMI:llä ja CIMillä
 • Muutosten teko WMI:llä ja CIMillä

Muuttujat, taulukot ja hash-taulukot

 • Muuttujien käyttö
 • Muuttujien manipulointi
 • Taulukoiden ja hash-taulukoiden käyttö

Johdatus skriptaukseen

 • Skriptauksen perusteet
 • Skriptien tietoturva
 • Skriptikielen rakenteet
 • Datan importointi tiedostosta

3. Päivä

Skriptit ja moduulit

 • Käyttäjän syötteen vastaanottaminen
 • Skriptien dokumentointi
 • Vianselvitys ja virheenkäsittely
 • Funktiot ja moduulit

Koneiden etähallinta

 • Remoting-toiminnallisuus
 • Edistynyt toiminnallisuus
 • Remoting-sessioiden käyttö

Taustatyöt ja ajastus

 • Taustatöiden käyttö
 • Töiden ajastus

Profiilit ja lisätekniikat

 • Profiilien luonti
 • Lisätekniikat

Kustannukset

2400,00 € + alv./VAT

Ota yhteyttä

Haluatko tietää lisää koulutuksesta 10961 Automating Administration with Windows PowerShell? Täytä yhteystietosi, niin koulutuksen järjestäjä ottaa sinuun yhteyttä.

Sovelto

Sovelto

Muutos tehdään oppimalla

Sovelto on valmennuksiin, konsultointiin ja oppimispalveluihin keskittynyt asiantuntijoiden omistama yritys. Sovelto auttaa asiakkaitaan siirtymään muutostarpeiden tunnistamisesta tekoihin viemällä organisaatioihin vaikuttavimmat oppimismallit, joiden avulla oppi viedään käytäntöön, osaksi työtä.  Sovelton asiantuntijat löytävät yksilöille sopivat oppimisen muodot. Sovelto tutkii ja ennakoi, miten suomalainen työelämä muuttuu...


Lue lisää kouluttajasta Sovelto ja katso koulutustarjonta täältä

Yhteystiedot

Sovelto

Messuaukio 1
00520 Helsinki

Arvioinnit
Arvioinnit
Arvioi tämä koulutus ensimmäisenä.

Arvioinnit kouluttajasta
(4,0)
Perustuu 1 arviointiin
Näytä kouluttajan kaikki arvioinnit
Yhteydenotto

Saadaksesi lisätietoa aiheesta 10961 Automating Administration with Windows PowerShell täytä seuraavat tiedot:

Tämäkin voisi kiinnostaa sinua...

Ota Adobe-ohjelmat haltuun!

Pienryhmäkoulutukset lähi- tai etäopetuksena. Mm. InDesign, Photoshop, Illustrator, Acrobat ja värinhallinta. Myös räätälöitynä tarpeesi mukaan!

Saatat olla kiinnostunut myös näistä: