Valitse sivuston käyttötapa: Mobiili

Uutta oppia maksutta – tule mukaan Webinaaripäivään 10.12.2020! 

20761 Querying Data with Transact-SQL

Sulava
Yhteenveto
3 päivää
1 790 EUR + alv 24 % (yht. 2 219,60 EUR)
Koulutus
Helsinki, Verkossa
Alkavat koulutukset
Helsinki
1 790 EUR
18.1.2021

Helsinki
1 790 EUR
22.3.2021

Helsinki
1 790 EUR
7.6.2021

Koulutuspaikka

Kaikki luokkamuotoiset koulutukset toistaiseksi hybrid-koulutuksina!

Järjestämme kaikki luokkamuotoiset koulutuksemme toistaiseksi hybrid-toteutuksina eli niihin voi osallistua myös etänä. Valitse ilmoittautumisen yhteydessä tuletko luokkaan vai opiskeletko online-muodossa. Suosittelemme online-muotoa. Online-oppimiskokemus on normaalin luokkakoulutuksen kaltainen eli näet ja kuulet kouluttajan, ja käytössäsi on sama koulutusmateriaali sekä harjoitusympäristö. Osallistujat saavat ohjeet, miten koulutukseen voi osallistua sujuvasti esimerkiksi kotoa.

Vauhdilla kiitävä raitiovaunu Stockmannin edessä

20761 Querying Data with Transact-SQL

Tule tälle kolmipäiväiselle kurssille tutustumaan ”hands on” SQL Server 2016 -tietokantapalvelimen periaatteisiin ja käyttöön Transact-SQL-kyselykieltä (TSQL) käyttäen!

Kurssilla opitaan hakemaan, lisäämään, poistamaan ja käsittelemään tietokantaan tallennettua sisältöä. Hakutuloksia rajataan ja käsitellään TSQL-kyselykielen edistyneempiä ominaisuuksia käyttäen: ehdolliset hakulauseet, haun tulosten järjestely, haut useista tauluista, sisäänrakennettujen funktioiden käyttö ja joukko-operaattorien käyttö.

Transact-SQL -kurssin sisältö

MODULE 1: INTRODUCTION TO MICROSOFT SQL SERVER

This module introduces SQL Server, the versions of SQL Server, including cloud versions, and how to connect to SQL Server using SQL Server Management Studio

MODULE 2: INTRODUCTION TO T-SQL QUERYING

This module describes the elements of T-SQL and their role in writing queries. Describe the use of sets in SQL Server. Describe the use of predicate logic in SQL Server. Describe the logical order of operations in SELECT statements.

MODULE 3: WRITING SELECT QUERIES

This module introduces the fundamentals of the SELECT statement, focusing on queries against a single table.

MODULE 4: QUERYING MULTIPLE TABLES

This module describes how to write queries that combine data from multiple sources in Microsoft SQL Server.

MODULE 5: SORTING AND FILTERING DATA

This module describes how to implement sorting and filtering.

MODULE 6: WORKING WITH SQL SERVER DATA TYPES

This module introduces the data types SQL Server uses to store data.

MODULE 7: USING DML TO MODIFY DATA

This module describes how to create DML queries, and why you would want to.

MODULE 8: USING BUILT-IN FUNCTIONS

This module introduces some of the many built in functions in SQL Server.

MODULE 9: GROUPING AND AGGREGATING DATA

This module describes how to use aggregate functions.

MODULE 10: USING SUBQUERIES

This module describes several types of subquery and how and when to use them.

MODULE 11: USING TABLE EXPRESSIONS

Previously in this course, you learned about using subqueries as an expression that returned results to an outer calling query. Like subqueries, table expressions are query expressions, but table expressions extend this idea by allowing you to name them and to work with their results as you would work with data in any valid relational table. Microsoft SQL Server supports four types of table expressions: derived tables, common table expression (CTEs), views, and inline table-valued functions (TVFs). In this module, you will learn to work with these forms of table expressions and learn how to use them to help create a modular approach to writing queries.

MODULE 12: USING SET OPERATORS

This module introduces how to use the set operators UNION, INTERSECT, and EXCEPT to compare rows between two input sets.

MODULE 13: USING WINDOWS RANKING, OFFSET, AND AGGREGATE FUNCTIONS

This module describes the benefits to using window functions. Restrict window functions to rows defined in an OVER clause, including partitions and frames. Write queries that use window functions to operate on a window of rows and return ranking, aggregation, and offset comparison results.

MODULE 14: PIVOTING AND GROUPING SETS

This module describes write queries that pivot and unpivot result sets. Write queries that specify multiple groupings with grouping sets

MODULE 15: EXECUTING STORED PROCEDURES

This module describes how to return results by executing stored procedures. Pass parameters to procedures. Create simple stored procedures that encapsulate a SELECT statement. Construct and execute dynamic SQL with EXEC and sp_executesql.

MODULE 16: PROGRAMMING WITH T-SQL

This module describes how to enhance your T-SQL code with programming elements.

MODULE 17: IMPLEMENTING ERROR HANDLING

This module introduces error handling for T-SQL.

MODULE 18: IMPLEMENTING TRANSACTIONS

This module describes how to implement transactions.

Kiinnostuitko koulutuksesta?

Jos haluat lisätietoa aiheesta 20761 Querying Data with Transact-SQL, klikkaa alta ja täytä yhteydenottolomake. Kysymyksesi lähetetään suoraan kouluttajalle.

Kohderyhmä

Kurssi on tarkoitettu tietokannoista kiinnostuneille, jotka haluavat saada tietokantojen sisällöstä enemmän irti kirjoittamalla itse omat kyselynsä. Kyselyjen avulla voi etsiä tietoa tietokannan sisältä ja luoda raportteja joilla saadaan kaivettua uusia huomioita tietokannan sisällöstä. Kurssi toimii myös hyvänä perehtymisenä tietokantoihin.

Esitietovaatimukset

Perustiedot relaatiotietokannoista, kuten:

  • Tietokantataulut
  • Tietotyypit
  • Relaatiot ja vieraat avaimet

Käytännön kokemus Microsoft SQL Server-tietokantatuotteista helpottaa kurssin oppien hyödyntämisessä.

Kouluttaja

Kouluttajana toimii Antti Kontiainen, Senior Consultant.

Antti on kokenut konsultti ja kouluttaja, joka on saanut paljon positiivista palautetta kyvystään esittää vaikeat tekniset asiat ymmärrettävästi ilman erikoista ammattisanastoa. Office 365:n ja SharePointin lukuisien mahdollisuuksien hyödyntämisestä hänellä on vahva kokemuspohja.

Kustannukset

Koulutuksen hinta on 1790 € + alv 24 %

Sulava Facebookissa

Ota yhteyttä

Haluatko tietää lisää koulutuksesta 20761 Querying Data with Transact-SQL? Täytä yhteystietosi, niin koulutuksen järjestäjä ottaa sinuun yhteyttä.

Sulava

Sulava – IT-koulutus, Microsoft, Sharepoint

Sulava Oy

Kaikki koulutukset toistaiseksi online-toteutuksina! Vallitsevan koronatilanteen takia Sulava järjestää kaikki luokkamuotoiset koulutukset toistaiseksi vain online-toteutuksina. Online-oppimiskokemus on normaalin luokkakoulutuksen kaltainen eli näet ja kuulet kouluttajan, ja käytössäsi on sama koulutusmateriaali sekä harjoitusympäristö. Osallistujat saavat viimeistään viikkoa ennen koulutusta sähköpostitse ohjeet,...


Lue lisää kouluttajasta Sulava ja katso koulutustarjonta täältä

Yhteystiedot

Sulava

Vuorikatu 14 B, 3. kerros
00100 Helsinki

 Näytä puhelinnumero
sulava.com

Arvioinnit
Arvioinnit
Arvioi tämä koulutus ensimmäisenä.

Arvioinnit kouluttajasta
(4,9)
Perustuu 25 arviointiin
Näytä kouluttajan kaikki arvioinnit
Yhteydenotto

Saadaksesi lisätietoa aiheesta 20761 Querying Data with Transact-SQL täytä seuraavat tiedot:

Saatat olla kiinnostunut myös näistä: