Valitse sivuston käyttötapa: Mobiili

6 avainta sähköpostikaaoksen kesyttämiseksi

Verkkokatu
Yhteenveto
Koulutuksen järjestäjä: Verkkokatu plus
Kesto: 1,5 - 2 tuntia
Hinta: 1 590 EUR + alv 24 %
   
Koulutuspaikkakunta: Useita paikkakuntia
Aloituspäivämäärä: Sopimuksen mukaan

6 avainta sähköpostikaaoksen kesyttämiseksi

6 avainta sähköpostikaaoksen kesyttämiseksi_sähköpostihallinnan koulutus | Verkkokatu

Kohti tehokkaampaa sähköpostin hallintaa

Tutkimusten mukaan ihmiset viettävät 2-2,5 tuntia työpäivästä sähköpostin parissa, eli hurjat 30 % työajasta kuluu ainoastaan sähköpostiin. Kaikki se aika on pois varsinaisesta työnteosta. Lisäksi on otettava huomioon kaikki ne keskeytykset, joita sähköposti aiheuttaa päivän mittaan: pahimmillaan ihmiset tarkistavat sähköpostinsa kymmeniä kertoja päivässä.

Sähköposti vie liikaa aikaa itse työnteosta ja samalla aiheuttaa yritykselle turhia lisäkustannuksia, mutta tämä ei ole ainoa negatiivinen vaikutus. Sähköpostin aiheuttamat jatkuvat keskeytykset aiheuttavat työtehon laskua ja pahimmillaan ahdistusta ja stressiä. Mikä neuvoksi?

Osallistu Verkkkokadun sähköpostihallinnan koulutukseen6 avainta sähköpostikaaoksen kesyttämiseksi | Verkkokatu

Verkkokadun sähköpostihallinnan koulutus perustuu "Näin puolitat sähköpostiin käyttämäsi ajan"-kirjaan, joka käsittelee laaja-alaisesti sähköpostin käyttöä ja siihen liittyviä ongelmia. Kirja tarjoaa neuvoja sähköpostin parempaan hallintaan, joka heti vähentää sen kanssa käytettyä aikaa ja tekee elämästä tehokkaampaa ja miellyttävämpää. Koulutuksella on kaksi päätavoitetta:

 •  Opettaa työntekijöitä toimimaan tehokkaasti ja järkevästi sähköpostin kanssa, jolloin sähköposti vie enää vain vähän aikaa ja vaivaa päivästä, ja sähköpostin aiheuttamat keskeytykset saadaan minimoitua
 • Antaa työyhteisölle tarpeelliset tiedot sähköpostin järkevästä käytöstä, jolloin heillä on riittävät työkalut keskustelun jatkamiseen ja työyhteisön sähköpostikäytäntöjen luomiseen. 

Puolita sähköpostiin käytettävä aika

Verkkokadun sähköpostihallinnan koulutus perustuu "Näin puolitat sähköpostiin käyttämäsi ajan"-kirjaan, joka käsittelee monipuolisesti sähköpostin käyttöä ja siihen liittyviä ongelmia. Kirja tarjoaa neuvoja sähköpostin parempaan hallintaan, joka heti vähentää sen kanssa käytettyä aikaa ja tekee elämästä tehokkaampaa ja miellyttävämpää.

Sähköpostiin käytettävän ajan puolittamista varten on kehitetty 6 kohdan menetelmä, jonka tarkoitus on tarjota ratkaisu suurimpiin sähköpostiongelmiin:

 1. Siivoa inbox
  • Opi siivoamaan inbox nopeasti ja vaivattomasti
 2. Rakenna pato
  • Opi rakentamaan pato, jolloin viestejä tulee vähemmän
 3. Sähköpostietiketti
  • Sähköpostietiketin avulla opit kirjoittamaan viestejä, jotka avataan ja joihin saat vastauksen
 4. Taltuta sähköpostiuteliaisuus
  • Opi taltuttamaan sähköpostiuteliaisuus ja keinot tehostamaan työntekoa
 5. Arkistoi järkevästi
  • Opi arkistoimaan järkevästi erilaisten muistikapasiteettia vapauttavien kikkojen avulla
 6. Tehokas sähköpostirutiini
  • Opi tehokas sähköpostirutiini, jonka avulla sähköposti vie enää väVerkkokatu artikkelihän aikaa ja vaivaa ja minimoit sähköpostin aiheuttamat keskeytykset

Valtamedia herää

Sähköpostin tehottoman käytön ongelmat koskevat käytännössä kaikkia, jotka tekevät töitä tietokoneen ja sähköpostin kanssa. Ongelman laajuus on vihdoin herättänyt myös valtamedian huomion. Minna Koiviston kehittämistä sähköpostihallinnan menetelmistä on julkaistu artikkeleita lukuisissa sanomalehdissä, mm. Helsingin Sanomissa, TTT-lehdessä, Etelä-Suomen Sanomissa, Karjalaisessa, Savon Sanomissa, Kotitalo-lehdessä jne.

Kohderyhmä

Koulutus soveltuu kaikille, jotka ovat tekemisissä tietokoneen ja sähköpostin kanssa. 

Koulutuspaikka

Koulutus järjestetään sovitusti yrityksesi toimitiloissa.

Kouluttaja

Verkkokatu_sähköpostinhallintakoulutus_MinnaKouluttajana toimii asiantunteva ja inspiroiva Minna Koivisto. Minna on kirjoittanut kaksi kirjaa, luonut kaksi verkkokurssia ja järjestää yrityksille koulutuksia ja luentoja. Käsiteltävät aiheet liittyvät järjestämiseen, tehostamiseen ja arjen helpottamiseen.

"Tavoitteeni on opettaa 10 000 suomalaista puolittamaan sähköpostiin käytetty aika vuonna 2017."

Minnalla on aito halu auttaa yrityksiä löytämään ne keinot, joiden avulla töitä voidaan tehdä tehokkaammin ja siten parantaa yrityksen tulosta. Vastaavasti ihmisiä hän auttaa toimimaan järkevämmin ja ottamaan parempaa kontrollia tekemisistään, joka lisää työssäviihtyvyyttä.

Kustannukset

Koulutuksen hinta on 1590 € + alv. Max 40 henkilöä / koulutus.

Koulutuksella on täysi tyytyväisyystakuu, eli maksat vain jos koet että koulutuksesta on ollut hyötyä työpaikallasi.

Ota yhteyttä kouluttajaan

Täytä yhteystietosi, jos haluat tietää lisää koulutuksesta 6 avainta sähköpostikaaoksen kesyttämiseksi.


Yhteydenottopyynnön avulla saat helposti yhteyden koulutuksen järjestäjään.


Kouluttaja ottaa sinuun yhteyttä. Saat lisätietoja, jotta voit tehdä oikean koulutuspäätöksen.


Yhteydenottopyyntö ei sido sinua mihinkään.

Errors
Vapaaehtoinen
Vapaaehtoinen
Vapaaehtoinen
Vapaaehtoinen

Verkkokatu

Verkkokatu

Verkkokatu – Tehoa, järjestystä ja viihtyvyyttä työ- ja arkielämään

Verkkokatu on helsinkiläinen yritys, joka tarjoaa niin yrityskohtaisia kuin verkossa tapahtuvia koulutuksia, joiden tavoitteena on tehostaa osallistujan ajanhallintaa ja toimintaa sekä tuoda helpotusta ja viihtyvyyttä niin työ- kuin arkielämään. Kolme käsiteltävää teemaa ovat Sähköpostin hallinta, Ajanhallinta sekä Kodin järjestäminen. Verkkokatu tarjoaa...


Lue lisää kouluttajasta Verkkokatu ja katso heidän muut koulutuksensa tästä.

Yhteystiedot : Verkkokatu

Verkkokatu

Kehruutie 2
00410 Helsinki

 Näytä puhelinnumero
verkkokatu.fi

Arvioinnit

          (5)
Laura Sundell, Asiakkuuspäällikkö, DI, Helsingi...   |   5.4.2017
Koulutuksessa parasta oli käytännönläheiset opit, joita sekä itse että kollegat ovat heti ottaneet käyttöön.
          (5)
Seija Kalso, Toimitusjohtaja, FM, MetropoliLab   |   4.4.2017
Koulutus sopii varmasti kaikkiin työyhteisöihin. Se paljastaa "piilevät" ongelmat sähköpostikäytännöissä, tekee ne näkyviksi ja antaa siten mahdollisuudet muuttaa ja parantaa käytäntöjä.