Valitse sivuston käyttötapa: Mobiili

Etsitkö etäkoulutusta? Kokosimme verkko- ja etäkoulutukset tänne »

20778 Analyzing Data with Power BI

Sulava
Yhteenveto
3 päivää
1 790 EUR + alv 24 % (yht. 2 219,60 EUR)
Koulutus
Helsinki
Alkavat koulutukset
Helsinki
1 790 EUR
21.9.2020

Helsinki
1 790 EUR
23.11.2020

Koulutuspaikka

Kaikki Sulavan koulutukset järjestetään toistaiseksi online-toteutuksina. Online-koulutusten oppimiskokemus on normaalin luokkakoulutuksen kaltainen eli näet ja kuulet kouluttajan, ja käytössäsi on sama koulutusmateriaali sekä harjoitusympäristö. Osallistujat saavat ohjeet miten koulutukseen voi osallistua sujuvasti esimerkiksi kotoa.

Vauhdilla kiitävä raitiovaunu Stockmannin edessä

20778 Analyzing Data with Power BI

Tällä 3-päiväisellä kurssilla opit analysoimaan dataa Microsoft Power BI:llä ja rakentamaan raportointiratkaisuja raakadatasta lähtien aina automaattisesti päivittyviin selainpohjaisiin mittaristoihin asti. Kurssi sopii sekä raportoinnin ammattilaisille että edistyneille liiketoimintahenkilöille, jotka haluavat oppia, kuinka he voisivat itse hyödyntää nykyaikaisia välineitä tiedon analysointiin.

Kurssi on uusittu ja laajennettu versio aiemmasta MOC-kurssista 10989 Analyzing Data With Power BI.

Koulutuksen sisältö

MODULE 1: INTRODUCTION TO SELF-SERVICE BI SOLUTIONS

 • Introduction to business intelligence
 • Introduction to data analysis
 • Introduction to data visualization
 • Overview of self-service BI
 • Considerations for self-service BI
 • Microsoft tools for self-service BI

MODULE 2: INTRODUCING POWER BI

 • Power BI
 • The Power BI service

MODULE 3: POWER BI

 • Using Excel as a data source for Power BI
 • The Power BI data model
 • Using databases as a data source for Power BI
 • The Power BI service

MODULE 4: SHAPING AND COMBINING DATA

 • Power BI desktop queries
 • Shaping data
 • Combining data

MODULE 5: MODELLING DATA

 • Relationships
 • DAX queries
 • Calculations and measures

MODULE 6: INTERACTIVE DATA VISUALIZATIONS

 • Creating Power BI reports
 • Managing a Power BI solution

MODULE 7: DIRECT CONNECTIVITY

 • Cloud data
 • Connecting to Analysis Services

MODULE 8: DEVELOPER API

 • The developer API
 • Custom visuals

MODULE 9: POWER BI MOBILE APP

 • The Power BI mobile app
 • Using the Power BI mobile app
 • Power BI embedded

Kiinnostuitko koulutuksesta?

Jos haluat lisätietoa aiheesta 20778 Analyzing Data with Power BI, klikkaa alta ja täytä yhteydenottolomake. Kysymyksesi lähetetään suoraan kouluttajalle.

Kohderyhmä

Kurssi sopii sekä raportoinnin ammattilaisille että teknisesti edistyneille liiketoimintahenkilöille, jotka haluavat oppia analysoimaan dataa Microsoft Power BI:llä ja rakentamaan raportointiratkaisuja raakadatasta lähtien aina automaattisesti päivittyviin selainpohjaisiin mittaristoihin asti.

Kouluttaja

Sanna Klen, Consulting & Training

Sannalla on pitkä ja laaja kokemus erilaisista asiantuntija-, kehitys- ja johtotehtävistä asiakaspuolella. Hän ymmärtää erinomaisesti asiakasnäkökulman ja asiakkaiden tarpeet.   Viime vuosina hän on keskittynyt tiedon jalostamiseen käyttäjiä ja prosessikehitystä mahdollisimman hyvin palvelevaan muotoon erilaisten raportointiratkaisujen avulla.

Kustannukset

1790 € + alv 24 %

Sulava Facebookissa

Ota yhteyttä

Haluatko tietää lisää koulutuksesta 20778 Analyzing Data with Power BI? Täytä yhteystietosi, niin koulutuksen järjestäjä ottaa sinuun yhteyttä.

Sulava

Sulava – IT-koulutus, Microsoft, Sharepoint

Sulava Oy

Kaikki Sulavan koulutukset järjestetään toistaiseksi online-toteutuksina. Online-koulutusten oppimiskokemus on normaalin luokkakoulutuksen kaltainen eli näet ja kuulet kouluttajan, ja käytössäsi on sama koulutusmateriaali sekä harjoitusympäristö. Osallistujat saavat ohjeet miten koulutukseen voi osallistua sujuvasti esimerkiksi kotoa. Sulava Oy on Microsoftin virallinen koulutuskumppani. Kouluttajat ovat...


Lue lisää kouluttajasta Sulava ja katso koulutustarjonta täältä

Yhteystiedot

Sulava

Vuorikatu 14 B, 3. kerros
00100 Helsinki

 Näytä puhelinnumero
www.sulava.com


Arvioinnit
Arvioinnit
Arvioi tämä koulutus ensimmäisenä.

Arvioinnit kouluttajasta
(4,9)
Perustuu 25 arviointiin
Näytä kouluttajan kaikki arvioinnit
Yhteydenotto

Saadaksesi lisätietoa aiheesta 20778 Analyzing Data with Power BI täytä seuraavat tiedot:

Saatat olla kiinnostunut myös näistä: