Valitse sivuston käyttötapa: Mobiili

20765 Provisioning SQL Databases

Sulava Oy
Yhteenveto
3 päivää
1 790 EUR + alv 24 % (yht. 2 219,60 EUR)
Koulutus
Helsinki, Useita paikkakuntia, Verkossa
Alkavat koulutukset
Helsinki
1 790 EUR
Kysy lisätietoa

Suomi
Sopimuksen mukaan

Verkossa
Sopimuksen mukaan

Koulutuspaikka

Kaikki luokkamuotoiset koulutukset toistaiseksi hybrid-koulutuksina!

Järjestämme kaikki luokkamuotoiset koulutuksemme toistaiseksi hybrid-toteutuksina eli niihin voi osallistua myös etänä. Valitse ilmoittautumisen yhteydessä tuletko luokkaan vai opiskeletko online-muodossa. Suosittelemme online-muotoa. Online-oppimiskokemus on normaalin luokkakoulutuksen kaltainen eli näet ja kuulet kouluttajan, ja käytössäsi on sama koulutusmateriaali sekä harjoitusympäristö. Osallistujat saavat ohjeet, miten koulutukseen voi osallistua sujuvasti esimerkiksi kotoa.

Vauhdilla kiitävä raitiovaunu Stockmannin edessä

20765 Provisioning SQL Databases

Tule tälle kolmipäiväiselle kurssille saamaan tarvittava tieto ja taito SQL Server -tietokannan käyttöönotosta niin on-prem ympäristöön kuin Azure-pilviympäristöön! Kurssi valmentaa sertifiointitestiin70-765 Provisioning SQL Databases.

Koulutuksen sisältö

MODULE 1: SQL SERVER 2016 COMPONENTS

 • Introduction to the SQL Server Platform
 • Overview of SQL Server Architecture
 • SQL Server Services and Configuration Options

MODULE 2: INSTALLING SQL SERVER 2016

 • Considerations for installing SQL Server
 • TempDB Files
 • Installing SQL Server 2016
 • Automating Installation

MODULE 3: UPGRADING SQL SERVER TO SQL SERVER 2017

 • Upgrade Requirements
 • Upgrade SQL Server Services
 • Migrating SQL Server Data and Applications

MODULE 4: DEPLOYING SQL SERVER ON MICROSOFT AZURE

 • SQL Server Virtual Machines in Azure
 • Deploying an Azure SQL Database
 • Migrating an On-Premise Database to an Azure SQL Database

MODULE 5: WORKING WITH DATABASES

 • Overview of SQL Server Databases
 • Creating Databases
 • Database Files and Filegroups
 • Moving Database Files
 • Buffer Pool Extension

MODULE 6: DATABASE STORAGE OPTIONS

 • SQL Server storage Performance
 • SMB Fileshare
 • SQL Server Storage in Azure
 • Stretch Databases

MODULE 7: PERFORMING DATABASE MAINTENANCE

 • Ensuring Database Integrity
 • Maintaining Indexes
 • Automating Routine Database Maintenance

MODULE 8: MIGRATING DATABASES TO AZURE SQL DATABASE

 • Database Migration Testing Tools
 • Database Migration Compatibility Issues
 • Migrating a SQL Server Database to Azure SQL Database

MODULE 9: DEPLOYING SQL SERVER ON A MICROSOFT AZURE VIRTUAL MACHINE

 • Deploying SQL Server on an Azure VM
 • The Deploy Database to a Microsoft Azure VM Wizard

MODULE 10: MANAGING DATABASES IN THE CLOUD

 • Managing Azure SQL Database Security
 • Configure Azure storage
 • Azure Automation

Kiinnostuitko koulutuksesta?

Jos haluat lisätietoa aiheesta 20765 Provisioning SQL Databases, klikkaa alta ja täytä yhteydenottolomake. Kysymyksesi lähetetään suoraan kouluttajalle.

Kohderyhmä

Kurssi on tarkoitettu tietokantapalvelinta ylläpitäville henkilöille, jotka joutuvat ottamaan kokonaan uuden tietokantapalvelimen käyttöön ja siirtämään sinne tiedot. Kurssilla suunnitellaan myös kapasiteettivaatimukset ja mietitään pilvi- ja on-prem-ratkaisujen eroja.

Esitietovaatimukset

Kurssille osallistuvalla tulisi olla perusteet Windows-käyttöjärjestelmästä sekä työskentelykokemusta Transact-SQL:n ja relaatiotietokantojen parissa sekä perusteet tietokantojen suunnitteluperusteista.

Kouluttaja

Antti Kontiainen

Antti on kokenut konsultti ja kouluttaja, joka on saanut paljon positiivista palautetta kyvystään esittää vaikeat tekniset asiat ymmärrettävästi ilman erikoista ammattisanastoa. Office 365:n ja SharePointin lukuisien mahdollisuuksien hyödyntämisestä hänellä on vahva kokemuspohja. Antin pysyviä lempiaiheita ovat out-of-box –toimintojen hyödyntäminen sekä käyttäjien kouluttaminen ja käyttötapojen omaksuminen räätälöinnin sijaan.

Kustannukset

1790.00 €+ ALV 24%

Sulava Facebookissa

Ota yhteyttä

Haluatko tietää lisää koulutuksesta 20765 Provisioning SQL Databases? Täytä yhteystietosi, niin koulutuksen järjestäjä ottaa sinuun yhteyttä.

Sulava Oy

Sulava Oy

Kaikki koulutukset toistaiseksi online-toteutuksina! Vallitsevan koronatilanteen takia Sulava Oy järjestää kaikki luokkamuotoiset koulutukset toistaiseksi vain online-toteutuksina. Online-oppimiskokemus on normaalin luokkakoulutuksen kaltainen eli näet ja kuulet kouluttajan, ja käytössäsi on sama koulutusmateriaali sekä harjoitusympäristö. Osallistujat saavat viimeistään viikkoa ennen koulutusta sähköpostitse...


Lue lisää kouluttajasta Sulava Oy ja katso koulutustarjonta täältä

Yhteystiedot

Sulava Oy

Vuorikatu 14 B, 3. kerros
00100 Helsinki

 Näytä puhelinnumero
sulava.com


Arvioinnit
Arvioinnit
Arvioi tämä koulutus ensimmäisenä.

Arvioinnit kouluttajasta
(4,8)
Perustuu 35 arviointiin
Näytä kouluttajan kaikki arvioinnit
Ota yhteyttä

Saadaksesi lisätietoa aiheesta 20765 Provisioning SQL Databases täytä seuraavat tiedot:

Saatat olla kiinnostunut myös näistä: